Direkt zum Inhalt | Direkt zur Navigation

Sektionen
Sie sind hier: Startseite / Text / Wezwanie FAU Berlin do udziału w demonstracji w dniu 4.06.: Wolność związkowa zamiast sądownictwa klasowego!

Wezwanie FAU Berlin do udziału w demonstracji w dniu 4.06.: Wolność związkowa zamiast sądownictwa klasowego!

Coraz częściej, odnośnie prowadzonych przez nas sporów związkowych, jesteśmy sądownie pozywani o nagłaśnianie spraw związanych z niewypłaconym wynagrodzeniem, naruszeniem innych podstawowych praw pracowniczych itp. Dlatego też w dniu 4 czerwca chcemy wyjść na ulice, by pokazać, że nie damy się zastraszyć. Dołącz do nas i wesprzyj nas, by dać temu wyraz!

4. czerwca 2016 - 14:00 Hackescher Markt – Berlin

Deutsch | English | Türkçe | عربية | Español | français

 Pracownicy i Kodeks Cywilny

Formalnej równości w Kodeksie Cywilnym stoją na przeszkodzie różne środki przypadające zaangażowanym w spór stronom. Podczas, gdy pracodawcy mają pieniądze i prawników, pracownicy praktycznie nic. Prowadzi to do sytuacji, w której pracownicy w strachu przed sporem sądowym - na który po prostu ich nie stać - zmuszani są do milczenia. Sytuacja jest o wiele bardziej dramatyczna w sektorze pracy prekaryjnej. Rozwiązaniem jest uzwiązkowienie, np. w FAU. To właśnie poprzez działania solidarnościowe mogą zostać przezwyciężone trudności, zarówno te związane z konkretnym sporem zakładowym, jak i oceną krytyczną jego politycznego znaczenia.

 Oto paskudny przykład:

Po wielu miesiącach pracy i powtarzających się konfliktach z pracodawcą“, pracownik zakładu gastronomicznego złożył wypowiedzenie. Brakujące wynagrodzenie i rozliczenie urlopu są zazwyczaj, za porozumieniem stron. wypłacane lub rozliczane. Gdy wielokrotne, pisemne, żądania nie doprowadziły do oczekiwanego skutku, pochodzący z Włoch kolega zdecydował się wraz ze swoim związkiem zawodowym nagłośnić tę sprawę. Nakaz sądu pracy w Berlinie zabronił FAU prowadzonych dotąd działań przeciw wspomnianej Restauracji znajdującej się w berlińskiej dzielnicy Mitte. Uzasadnienie wyroku berlińskiego sądu drastycznie ogranicza prawo jednostki do wsparcia związkowego. Nie akceptujemy tego. Opisana sprawa jest tylko jednym z wielu tymczasowych rozporzadzeń wobec FAU (innym głośnym przykładem jest sprawa “Mall of Shame“). Sprawa ta, ze względu na sądowe uzasadnienie, może mieć drastyczne konsekwencje dla naszej rozwijającej się aktywności związkowej w takich sektorach pracy prekaryjnej, jak np. sektor gastronomiczny, dlatego tym bardziej zasługuje na szczególną uwagę.

 A ogólnie?

Sprawa z „Restauracji, której nazwa nie może być wymieniona“ nie jest przypadkiem odosobnionym. To właśnie w ramach różnych strategii prawnych przeciwdziała się tworzeniu struktur związkowych w sektorze pracy prekaryjnej i niszczy te, które (jeszcze) istnieją. Demonstracja jest próbą zwrócenia uwagi na te zależności. Przeciw union busting! (tzw. kampania antyzwiązkowa). Za organizowaniem się w związkach zawodowych! Soliarność przeciw samowoli w wypłacaniu wynagrodzenia i w przestrzeganiu praw pracowniczych!

Dołącz do nas! Organizujcie się w miejscach pracy!

Die kämpferische Gewerkschaft

Einfach ausfüllen und abschicken: Hier geht's zum MitgliedsantragDie FAU Berlin ist eine un­abhängige Basis­gewerkschaft. Sie ist bundesweit in der Gewerkschaftsföderation FAU organisiert. Tretet bei, bringt euch ein, werdet aktiv.

#coronafaq

COVID-19 FAQ

Einstieg und Beratung
Infoveranstaltung: FAU – Wie funk­tioniert das? Findet bis auf Weiteres nicht statt.
Offenes FAU-Lokal: Findet bis auf Weiteres nicht statt.
Gewerkschaftliche Beratung: immer am 2. und 4. Freitag im Monat, 18.30 Uhr – 19.30 Uhr.
Bitte zuerst lesen!
MieterInnenberatung: Findet bis auf Weiteres nicht statt.
Offene Beratung für Kollektivbetriebe: Siehe die Beratungs-Seite der union coop // föderation.
Veranstaltungen / Termine
Weitere Termine
Folge uns via...
Spenden willkommen

Konto-Inh.: Allgemeines Syndikat Berlin
IBAN: DE45 1605 0000 3703 0017 11
BIC: WELA DE D1 PMB
Verwendungszweck: Spende