Direkt zum Inhalt | Direkt zur Navigation

Sektionen
Sie sind hier: Startseite / Text / 4. Haziran: Herkes sokağa! Işverenlerin hesap verme zamani geldi!

4. Haziran: Herkes sokağa! Işverenlerin hesap verme zamani geldi!

Öz yönetim sendikamız FAU Berlin (Özgür Işçiler Sendikası) ile, mücadelelerimizi kısa zaman içerisinde kazanıyoruz. Işverenlerin ihlalleri çoğu zaman o kadar açık oluyor ki, isteklerimizi yerine getirmek için çok fazla dış gösterisi gerekmiyor. Ama bir çok zor ücret mücadelesi içinde bulunuyoruz! Sekiz Romanyalı arkadaşımız, „Mall of Berlin" tüketim alanında korkunç bir sömürüye uğradıktan ve iki sene süren bir mücadele sonuçunda, hala maaş alamamıştır! Bunun sorumluları, taşeronların arkasında saklanıp, bizleri uzun süren mahkeme davaları ile sindirmeye çalışıyorlar.

Deutsch | English | عربية | Español | Polskie | français

Başka bir arkadaşımız, çalıştığı restoran tarafından 1000 Euro'dan fazla eksik maaş almıştır. Gastronomi branşında çok olağanüstü bir durum olmasada, bu davada içveren ödemeyi reddedip, bize karşı ihtiyatı tedbir çıkarttı. FAU Berlin'in restorana karşı kamuoyunda suçlamada bulunması yasak ve 6 aylık hapıs ya da 250'000 Euro para cezası ile cezalandırılır. Hatta şu an bir yoldaşımıza karşi arastırma sürüyor! Işveren, kendisi için komik bir miktar ödeyeceğine, parasını avukatlara ve mahkemelere yatırmayı tercih ediyor.

Bu tip hukuki saldırılara çok defa maruz kalıyoruz. Hatta bir keresinde „FAU Berlin"'in kendisine „Sendika" demesi yasaklanmıştı. Işverenlerin stratejisi çok açık. Mücadeleci bir sendikayi susturmak için, paradan çekinmiyorlar. Hakkını savunan içşilere baskı yaparak, diğerleri korkutulmaya çalışılıyor ki, diğer çalışanlara emsal olmasın. Şefler çok iyi biliyor ki, çoğu işçi mahkeme açmayı ya da belki kaybetmeyi, ekonomik olarak göze alamaz. Hukuğun karşısında, sadece görünürde eşidiz.

Ama ne yazık ki, şefler FAU Berlin ve dostlarini hesaba katmadı! Dayanışmacı bir sendika olarak, çok çeşitli yöntemlerle sonuna kadar mücadele ediyoruz. Fakat „dışarıdan"'da desteğe ihtiyaçımız var. Mücadele eden işçiler ile dayanışmada bulunun ve yürüyüşe gelin! Birimize karşı saldırı, hepimize saldırmaktır!

Ne bir işveren, ne bir mahkeme bizleri susturamayacaktır! Sendika hakkını savunalım!


YÜRÜYÜŞ: Cumartesi, 4 Haziran, saat 14'te Hackeschen Markt'ta.

 

 

Die kämpferische Gewerkschaft

Einfach ausfüllen und abschicken: Hier geht's zum MitgliedsantragDie FAU Berlin ist eine un­abhängige Basis­gewerkschaft. Sie ist bundesweit in der Gewerkschaftsföderation FAU organisiert. Tretet bei, bringt euch ein, werdet aktiv.

Wir kommen wieder!

Die FAU Berlin befindet sich gerade in einer Neustrukturierungsphase! Das bedeutet, dass wir einige unserer öffentlichen Aktivitäten herunterfahren, um uns auf die künftige Strategiefindung zu konzentrieren. Während dieser Zeit werden wir unsere Mitglieder selbstverständlich weiterhin unterstützen. Wenn du als Mitglied Hilfe brauchst, dann kannst du dich gern an deine Sektion/Betriebsgruppe wenden - oder du schaust einfach freitags im offenen Lokal vorbei!

Einstieg und Beratung
Für die Einführung von Neumitgliedern sind die Sektionen oder Betriebsgruppen verantwortlich – fragt dort nach!
Immer am 4. Freitag im Monat gibt es Einführungen für Mitglieder, die keiner Sektion oder Betriebsgruppe angehören. Anmeldung unter .
Offenes FAU-Lokal: Freitags, 17.00–20.00 Uhr.
Gewerkschaftliche Beratung: immer am 2. und 4. Freitag im Monat, 18.30–19.30 Uhr.
Bitte zuerst lesen!
Offene Beratung für Kollektivbetriebe: Siehe die Beratungs-Seite der union coop // föderation.
Veranstaltungen / Termine
Weitere Termine
Folge uns via...
Spenden willkommen

Konto-Inh.: Allgemeines Syndikat Berlin
IBAN: DE45 1605 0000 3703 0017 11
BIC: WELA DE D1 PMB
Verwendungszweck: Spende